Сабақты қалай дайындау керек

Автор: Lewis Jackson
Жасалған Күн: 10 Мамыр 2021
Жаңарту Күні: 1 Шілде 2024
Anonim
Сабақты өтудің тиімді әдіс-тәсілдері 1-сабақ
Вызшақ: Сабақты өтудің тиімді әдіс-тәсілдері 1-сабақ

Мазмұны

Тиімді сабақ жоспарын құру уақытты, күш-жігерді және студенттердің мақсаттары мен қабілеттерін түсінуді қажет етеді. Сабақ жоспарларының, сондай-ақ нұсқаудың мақсаты - оқушыларды сіздің айтқаныңызды сіңіріп, мүмкіндігінше есте сақтауға ынталандыру. Сіздің көп уақытыңызда тиімді сабақ жоспарларын құруға көмектесетін бірнеше идеялар бар.

Қадамдар

3-тің 1 әдісі: негізгі контур

  1. Мақсаттарыңызға берік болыңыздар. Сабаққа кірісерде алдымен сабақтың мақсаты не екенін жазыңыз. Мұны қарапайым етіп ұстаңыз, мысалы: «Оқушылар тамақтануға, тыныс алуға, қозғалуға және өсуге көмектесетін жануарлардың дене мүшелерінің құрылымын анықтай алады». Қарапайым тілмен айтқанда, осы сабақты оқығаннан кейін сіздің оқушыларыңыз не біледі? Егер сіз толығырақ мәлімет алғыңыз келсе, осы мақсатқа жетудің көптеген жолдарын жаза аласыз (фильмдер, ойындар, карточкалар және т.б. арқылы)
    • Егер сіздің оқушыңыз жас болса, онда «оқуды және жазуды жақсарту» қарапайым мақсат болар еді. Бұл шеберлікке негізделген немесе тұжырымдамалық болуы мүмкін. Бұл туралы көбірек білу үшін «Білім беру мақсаттарын қалай жазу керек» мақаласын қараңыз.

  2. Шолу жазыңыз. Сабақтың тақырыптарын қалың қарамен жазыңыз. Мысалы, егер сіз Шекспирдің «Гамлетін» оқытқыңыз келсе, онда сіз келесі ойларды жаза аласыз: Шекспир Гамлетті қай жерде шығарды? Бұл жұмыс қаншалықты адал? Шығармада автордың қалауы мен оның қазіргі қоғамға жол бермеуі қалай көрініс тапты?
    • Азды-көпті жазу сабақтың ұзақтығына байланысты. Сабақ үшін, әдетте, біз 6-дан 7-ге дейін негізгі идеялардан өтеміз, бірақ одан да көп идеяларды бөліп көрсетуге болады.

  3. Уақытыңызды жоспарлаңыз. Егер берілген уақытпен салыстырғанда идеялар тым көп болса, сабақты бөлімдерге бөліңіз, осылайша сабақтың барысына байланысты байланыс жылдамдығын жылдам немесе баяу реттей аласыз. Мысал ретінде бір сағаттық сабақты алайық.
    • 1: 00-1: 10: «Қыздыру».Студенттерді жинап, типтік трагедиялар туралы сессияның талқылауын қорытындылау; ол Гамлетке апарады.
    • 1: 10-1: 25: «Ақпарат беру». Шекспирдің өмірбаянына шолу. Соңғы 2 жылдағы Гамлет шығарма жазған уақытқа назар аударыңыз.
    • 1: 25-1: 40: «Практикалық нұсқаулық». Пьесадағы басты көрініске қатысты пікірталас.
    • 1: 40-1: 55: «Шығармашылық жаттығу». Оқушылардан әрқайсысы Шексприрге қатысы бар параграф жазуын сұраңыз. Жақсы оқушыларға 2 абзац жазып, әлсіз оқушыларға ұсыныстар айтқыз.
    • 1: 55-2: 00: «Қорытынды». Үй тапсырмасын жинау, тағайындау және сыныпты үйге жіберу.

  4. Студенттеріңізді түсініңіз. Сіздің біліміңізді жеткізетін объектілерді, оқушылардың қандай стильде екенін (тыңдау, көру, түсіну немесе синтездеу), оқушылардың нені түсініп алғанын және сабақтың қай жерінде тұрғанын нақты анықтаңыз. оларды ұятқа қалдыруы мүмкін. Сіздің сабақ жоспарыңызды сыныптағы оқушылардың көпшілігіне жақсы бейімделуіне және әсіресе табиғи дарынды балаларға, оқу процесінде әлсіз немесе қиын сіңірілетін балаларға бейімделуіне назар аударыңыз.
    • Сіздің оқушыларыңызда мінезі де, экстраверті де бар балалардан басқа ештеңе алаңдамайды. Олардың кейбіреулері жалғыз жұмыс істегенді ұнатады, ал басқалары талқылау үшін топта отыруды ұнатады. Бұл мүмкіндікті білу сізге нақты оқушы үшін шешім табуға көмектеседі.
    • Сыныпта сіз сияқты сабақты және сізді «Марстан келген адам» ретінде қалай көретінін түсінетін бірнеше адам болған кезде кейде түсініксіз болуы мүмкін. Егер сіз осы көрнекті балаларды анықтай алсаңыз, оларды басқалармен бірге орналастырыңыз және оларды бірге орналастырмаңыз (басқаша айтқанда, сыныпты басқаруды жеңілдету үшін). ).
  5. Әр түрлі өзара әрекеттесу әдістерін қолданыңыз. Сыныптағы кейбір оқушылар өздігінен оқи алады, қалғандары жұпта, ал басқалары топта жақсы оқиды. Оқушыларыңыз жақсы қабылдаған жағдайда, сіз сол күйінде бола аласыз. Бірақ сіздің студенттеріңіз ерекше тұлға болғандықтан, оларға өзара әрекеттесудің әртүрлі түрлерін сезінуге мүмкіндік беріңіз, сонда тиімділік едәуір артады.
    • Шынында да, кез-келген қызметті жалғыз, жұпта немесе топта орындалатындай етіп бөлуге болады. Егер сіздің ойыңызда болса, оқушылардың жұмыс тәсілін реттей алатыныңызды тексеріңіз. Кім біледі, сіз одан да қызығын табасыз!
  6. Оқыту формаларын әртараптандырыңыз. 25 минуттық видеоны көруге немесе екі парақтан дәйексөз оқуға шыдамы жетпейтін ұлдар бар болғандықтан өзіңізді ыңғайсыз сезінесіз бе? Жақсы, ешбір оқушы басқа студенттерден гөрі «ақымақ» емес. Сізге не істеу керек - сол балаларды тиімді пайдалану үшін басқа оқыту әдістерін табу.
    • Әр оқушының өзіндік оқыту әдісі бар. Кейбір балалар ақпаратты көруі керек, басқалары жай ғана тыңдайды, ал басқалары көрнекі құралдармен сабақты жақсы қабылдайды. Егер сіз жай ғана ұзақ дәріс оқыған болсаңыз, тоқтап, балалардың талқылауына рұқсат етіңіз. Егер сіздің оқушыңыз оқуға қызығушылық танытса, зерттеу жүргізу үшін әдеттегі оқыту әдісін өзгертіңіз. Ол жерден үйрену әлдеқайда қызықты болады.
    жарнама

3-тен 2-әдіс: Сабақтарды жоспарлау

  1. Ашық сабақ. Оқушылар сабақ басында миға шабуыл жасамайды деген жазылмаған ереже бар. Мысалы, хирургия сабағында, егер сіз сабақ басында бірден диссекция әдісін түсіндірсеңіз, сіздің оқушыңыз түсінбейді. Оқушыларды баяу сабақтың назарын аударыңыз, сондықтан әр сабақты «жылыту» керек. Олардың ұйқылы миын оятып қана қоймай, оларды жаңа білімді қабылдауға дайындайды.
    • Ақылыңызды қарапайым ойынмен бастаңыз (болжамдарды ойнай аласыз немесе олардың білімін білу үшін сөздік қорын түсіндіре аласыз немесе жай ғана өткен аптада не үйренгеніңізді сұрай аласыз) немесе сұрақтар қойыңыз. , жазуды бастау үшін суреттерді қолданыңыз. Кез-келген әдіс жұмыс істейді, ал оқушылар үшін оларды сабақты ойлауға жетелеу және бағыттау өте маңызды (егер сіз сабақты әлі таныстырмаған болсаңыз да).
  2. Байланыс. Бұл бөлік тікелей жеткізілуі керек, бірақ сіз бейне, ән, параграф немесе тіпті теорема сияқты кейбір қосымша әдістерді қолдана аласыз. Бұл бөлім сабақтың қалған бөлігі қайда өтетінін анықтайды. Мұнсыз сіздің оқушыларыңыз мүлде түсінбейді.
    • Студенттің шеберлігіне байланысты сіз тікелей негізгі білімге қол жеткізе аласыз. Қаншалықты айқындықты жеткізгіңіз келетінін ойлаңыз. Мысалы, «Ол шапанын сөреге іліп қойды» деген сөйлемді талдау үшін сіз «көйлек» мен «ілгіштің» пайда болатын контекстін түсінуіңіз керек. Сіздің ісіңізді қабылдаңыз және келесі сессия оны дамыта берсін.
    • Оқушыларға сабақ мазмұнын алдын-ала хабарлау пайдалы болуы мүмкін. Басқаша айтқанда, бұл оқушыларға «сабақтың назарын» білдіру. Бұл оқушылардың сабақ аяқтаған бойда сабақ туралы білімдерін есте сақтаудың ең нақты әдісі.
  3. Үйге тапсырма беру. Студенттер ақпарат алғаннан кейін, сіз оларға жаттығулар жасау үшін тапсырмалар беруіңіз керек. Алайда, білім әлі жаңа болғандықтан, оларды басшылыққа алудан бастайық. Суреттерді сәйкестендіру, кескіндерді тану және т.с.с. тәжірибе түрлерін қолданып көріңіз. Есіңізде болсын, сіз «бос орындарды толтырмастан» бұрын өз анализіңізді жаза алмайсыз.
    • Мүмкін болса, екі жаттығу жасаңыз. Оқушылардың түсінігін екі түрлі деңгейде тексерген дұрыс - мысалы, жазу және сөйлеу (екі түрлі дағдылар). Түрлі ортадағы студенттер үшін әр түрлі іс-әрекеттерді біріктіруге тырысыңыз.
  4. Тест нәтижелері және процесті бағалау. Жетекші жаттығуды орындағаннан кейін, егер оқушылар сіздің айтқаныңызды түсінсе, бағалау жүргізіңіз? Олай болса, келесі қадамға өтуге болады. Егер жоқ болса, білімді тағы да қайталаңыз, бірақ бұл жолы басқа оқыту әдісін қолданыңыз.
    • Егер сіз студенттер тобына жеткілікті ұзақ уақыт бойы сабақ берген болсаңыз, онда кейбір студенттерге неғұрлым оңай болып көрінетін және қысқа мерзімде олар түсіне алмайтын анықтамаларға неліктен сүрінетіні таңқаларлықтай болады. Егер бұл маңызды болса, сабақты үзбеу үшін оларды жақсы оқушылармен бірге отырғызыңыз. Сіз балалардың артта қалуын, тіпті сабақ беруді тоқтатқанын қаламайсыз, сондықтан барлығы бір білімді сіңіргенше күтіңіз.
  5. Үй тапсырмасын өзіңіз жасаңыз. Оқушылар негіздермен жабдықталғаннан кейін, өздерін нығайтуға мүмкіндік беріңіз. Бұл сіздің сыныптан шыққаныңызды білдірмейді! Мақсаты - студенттер сіз жаңа берген білімді игеруге шығармашылық күш салуы керек. Сонымен оқушылардың ойлауы қалай дамиды?
    • Бұл толығымен тақырып пен сіз қолданғыңыз келетін дағдыға байланысты. Ол 20 минуттық қуыршақ театрынан екі апталық қызу пікірталасқа дейін болуы мүмкін.
  6. Сұрақтар қоюға уақыт бөліңіз. Егер сабақта жеткілікті уақыт болса, сабақтың соңғы 10 минутында сұрақтар қойыңыз. Бастапқы мәселе бойынша даудан бастауға болады, содан кейін оны қоршаған көптеген сұрақтарға көбейтуге болады. Немесе студенттерге сұрақтарды түсіндіруге 10 минут жұмсаңыз. Екі әдіс те балаларға пайдалы.
    • Егер сіздің оқушыларыңыздың көпшілігі қолдарын көтеруден тартынса, оларды бір-біріне қарама-қарсы отырғызыңыз. Содан кейін, тақырыптың бір жағын ойлап тауып, оны 5 минут бойы талқылауын сұраңыз. Әрі қарай, топты таныстыруға шақыру арқылы сыныпқа назар аударыңыз. Қуаныш бірден пайда болады!
  7. Сабақты қорытындыла. Шын мәнінде, әр сабақ - пікірталас. Егер сіз кенеттен тоқтасаңыз, сабақ өткізіп жібергендей болады. Бұл дәріс нашар дегенді білдірмейді, тек өзімізді толық емес сезінеміз. Егер уақыт болса, бірнеше тұжырыммен жабыңыз. Оқушылармен бірге не білгеніңізді қайталау жақсы.
    • Күні бойы үйренгеніңізді қайталауға 5 минут уақыт бөліңіз. Оқушыларыңызға тестілеу үшін сұрақтар қойыңыз (бірақ жаңа ақпаратты енгізбеңіз) және алған сабақтары мен білімдерін нығайтыңыз. Бұл бәрін шеңберге айналдырады: Аяқтау үшін басына оралыңыз!
    жарнама

3-тің 3 әдісі: Мұқият дайындық

  1. Ұмытып кетуден қорқатын болсаңыз, жазып қойыңыз. Мұндай сабақ жоспарларын жазған кезде жаңа мұғалімдер әрдайым өздерін қауіпсіз сезінеді. Бұл сыныптың өзінен гөрі көп уақытты қажет етсе де, егер ол сізге өзіңізді сенімді сезінетін болса, жасаңыз. Сіз не айтарыңызды, не сұрайтыныңызды және қайда сөйлесетініңізді білсеңіз, өзіңізді сенімді сезінесіз.
    • Оқытуға дағдыланған сайын сабаққа дайындықты алдын-ала жаттығу жасамай-ақ өздігінен сабақ бере алатындай етіп азайтуға болады. Сабақ уақытынан артық жоспарлауға және жазуға көп уақыт жұмсамаңыз. Бұл дағдыларды мамандыққа алғаш қадам басқан кезде ғана қолдану керек.
  2. Импровизациялау керек. Сіз көп сағат шығарма жаздыңыз ба? Керемет! Сонымен қатар тек анықтама үшін. Сіз сыныпта техникалық түрде айтпайсыз: «Қане балалар, бұл 1:15! БАРЛЫҚ ҚАЛАМДЫҚ АЯС! ». Бұл шын мәнінде оқыту әдісі емес. Сабақты жазбаша түрде берген жақсы, сонымен қатар жағдайға байланысты икемді болыңыз.
    • Егер сабақ жоспары өртеніп кетсе, нені қиып, нені үзбеу керектігін қарастырыңыз. Оқушыға қай білім көбірек қажет екенін қарастырыңыз. Екінші жағынан, егер уақыт босқа кетсе, картаға түсіруге бір сағат жұмсаған әрекеттерді қолданыңыз.
  3. Әдеттегіден әрі қарай жоспарлаңыз. Бұл жағдайда «артық жоғалғаннан гөрі жақсы» деген тіркесті қолдануға болады. Егер сізде әр бөлім үшін белгілі бір ұзындық болса да, сәл алысырақ жасаңыз. Егер дәрістің ұзақтығы 20 минут болса, тек 15 минут беріңіз. Сіз өзіңіздің оқушыларыңыздың қалай ынтымақтастық жасайтынын ешқашан білмейсіз!
    • Ең оңай жолы - сабақ туралы қорытынды жасау мақсатында ойын немесе пікірталас құру. Оқушыларыңызды бірге отырғызыңыз, идея немесе сұрақ ұсыныңыз, содан кейін оларды еркін талқылауға рұқсат етіңіз.
  4. Ауыстырушы мұғалім де түсінетін етіп сабақ жоспарларын дайындаңыз. Егер сізде күтпеген жағдай орын алса және сіз ол сыныпқа сабақ бере алмасаңыз, сізге сабақ беретін біреуді табуға тура келеді. Істің жақсы өтуі үшін сізді алмастыратын адам да сабақ жоспарын түсінуі керек. Екінші жағынан, егер сіз оны ұмытып қалсаңыз, түсінуге оңай сабақ жоспарымен еске түсіру әлдеқайда жеңіл болады.
    • Интернеттен таба алатын көптеген сабақ жоспарларының үлгілері бар, немесе басқа мұғалімдермен қандай форматта жазып жатқанын білуге ​​болады. Бірақ тек белгілі бір форматты ұстаныңыз, әйтпесе сіз оңай шатасасыз. Мүмкіндігінше дәйекті болыңыз!
  5. Сақтық көшірме жоспарын орнатыңыз. Оқыту кезінде бұзық студенттер сабақ жоспарларымен араласатын кез келеді және сіз тек бір орында тұрып, бәрін көресіз. Оқушылардың жартысы ғана сабаққа баратын сынақ кезеңдері болады немесе сабаққа арналған видео дискіні DVD ойнатқышы «жұтып қояды». Мұндай жағдайларды болдырмау үшін сізге резервтік жоспар қажет.
    • Тәжірибелі мұғалімдердің көпшілігінде қажет болған кезде қолдануға болатын барлық сабақтар бар. Белгілі бір сыныпта жетістікке жеткенде, сабақ жоспарын сақтаңыз және сол әдісті «Эволюция заңы», «Табиғи сұрыптау» немесе «Мұрагерлік» сияқты әр түрлі сабақтарға қолданыңыз. Бейонсенің жазбаларын поп-музыканың дамуы, қазіргі қоғамдағы әйелдердің прогресі туралы дәрістерге немесе жай алтыншы күндізгі сыныпқа арналған музыка сабағына қолдануға дайын болыңыз. .
    жарнама

Кеңес

  • Сабақ жоспарына әр түрлі сәйкес ақпаратты енгізіңіз. Студенттер аясынан тыс қалған кезде оларды қалай қайта бағыттау керектігін біліңіз.
  • Ұялшақ студенттерге келетін болсақ, осы қыздардың бір бөлігі сіздің сұрағыңызға бір уақытта жауап беруге тырысыңыз.
  • Оқу материалдарын студенттермен алдын-ала қарап, келесі бір-екі аптаға мақсат қойыңыз.
  • Сабақтан кейін өзіңіздің нұсқаулық жоспарыңызды және балаларыңызға қалай ұсынатындығыңызды қарап, сізде басқа да өзгерістер болады ма?
  • Сіз оқытатын нәрсе білім беру бөлімі мен білім бөлімінің стандарттық базасына сәйкес келуі керек екенін ұмытпаңыз.
  • Егер сабақ жоспары сізге сәйкес келмесе, оқытудың Dogme әдісін қолданып көріңіз. Бұл оқыту әдісі нақты оқулықтарды қажет етпейді және оқушылардың толық белсенді болуына мүмкіндік береді.